Хемангиомът на гръбначния стълб е доброкачествена лезия, която много рядко е симптоматична и може да достигне честота до 10% сред безсимптомни пациенти. По-често се среща сред женския пол и между 4-тата и 6-тата декада от живота.
Най-често се открива под формата на безсимптомна лезия, когато някой пациент се оплаква от болка в гръбнака и/или крайниците и се направи образна диагностика като напр. ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография.
По-малко от 5% от пациентите с хемангиоми в прешлените развиват симптоматика, т.е при над 95% от случаите - остават безсимптомни. Наблюдавано е, че при бременните жени по-често хемангиомът може да стане симптоматичен и да презентира под формата на патологична фрактура на прешлен, хематом или нарастваща обема си вертебрална лезия.
Оперативно лечение се налага само в случаите на патологична фрактура или когато има притискане на гръбначния мозък и/или нервните корени. Симптоматиката може да се появи под формата на болка в гръбнака, слабост на горни и/или долни крайници в зависимост от локацията на лезията и болка по хода на нервния корен /радикулерна болка/.
Образна диагностика
1. Компютърна томография
2. Ядрено-магнитен резонанс
Тези образни изследвания са достатъчни за поставянето на диагноза, като дават информация и за необходимото терапевтично поведение на лекуващия лекар.
Клинична симптоматика
1. Болка в гръбнака
2. Слабост на горни и/или долни крайници в зависимост от локацията на лезията
3. Болка по хода на нервния корен (радикулерна симптоматика)
Лечение и поведение
Естественият ход на болестта е бенигнен, т.е доброкачествен и при над 95% от случаите не се налага да се извършва каквато и да е намеса.
При под 5% от случаите в които хемангиомът води до патологична фрактура на тялото на прешлена, притискане на гръбначния мозък и/или притискане на нервните корени се налага оперативна намеса.
Видът на необходимата оперативна намеса се преценява от гръбначен хирург в зависимост от клиниката на пациента, общия соматичен статус на пациента и находката от образната диагностика.
При лечението на симптоматичните случаи могат да се използват и съвременни техники като вертебропластика и кифопластика на фрактурирания прешлен, които осигуряват много добър контрол на болката.
Желателно е безсимптомните случаи да бъдат проследени от гръбначен хирург чрез клиничен преглед и образна диагностика през 1 година или при поява на неврологична симптоматика да се направи консултация с гръбначен хирург по спешност.